• آخرین اخبار

 • ۲۰۱۸/۰۸/۰۱

  ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی(ره)

  از ابتدای عملیاتی شدن در سالن مسافری به انجام تشریفات مسافرین ورودی و در بخش بسیار کوچکی از فرودگاه به امور تجاری مشغول گردید که از سال ۱۳۹۰در راستای سیاست های دولت و آمایش سرزمین طرح ادغام گمرکات استان تهران ، گمرک امانات پستی و گمرک مهرآباد تحت نظارت گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) انجام فعالیت می کنند. این گمرک بزرگترین مرز هوایی کشور می باشد که از سال ۱۳۸۴ به صورت شبانه روزی به خدمت گیرندگان و فعالان عرصه تولید ارائه می نماید که در مجموع دارای ۶ حوزه می باشد : حوزه ۱ تجاری ؛حوزه ۲ تجاری؛حوزه ۳ امانات پستی؛حوزه ۴ امور مسافری؛حوزه ۵ مهرآباد و حوزه ۶ گمرک تخصصی نفت این گمرک از رویه های ورود قطعی و موقت، صادرات قطعی و موقت، ترانزیت داخلی و خارجی، مسافری، مرجوعی و قضایی برخوردار است. در حال حاضر روزانه بیش از۴۰۰ اظهارنامه در کلیه رویه ها تنظیم می گردد که از این لحاظ در بین گمرکات استان تهران مقام نخست و در بین گمرکات کشور مقام دوم را داراست. همچنین این مجموعه به سبب وجود حساسیت های خاص از رویه های پست سریع، فریت و پست سیاسی بهره مند می باشد. سالن مسافری این گمرک بطور متوسط شبانه روز پذیرای بالغ بر ۱۵۰۰۰ مسافر می باشد.
  پارساترخیص در سدد است تا با یاری خداوند و تیم مجرب خود خدمات ترخیص کالا و امور گمرکی را به صورت تخصصی برای شما عزیزان به بهترین شکل ممکن و سریع ترین زمان انجام دهیم.

  ترخیص کالا در گمرک امام خمینی نیازمند به رعایت قوانین مشخص بوده و این موضوع خود سبب می‌شود که شما با دید بازتری اقدام به عمل ترخیص کالا نمایید

  .
  ترخیص کالا چیست؟

  به طور کلی برای وارد نمودن کالا به داخل هر کشور روش‌ها و متدهای مختلفی پیش روی شما قرار دارد. در ایران کالاها از شرکت‌های هوایی و زمینی و حتی از شرکت‌های حمل و نقل دریایی وارد مرزهای گمرکی می‌شود. در هنگام ورود کالا به کشور نیاز به تشریفات گمرکی می‌باشد. به این ترتیب کالای مورد نظر وارد گمرک می‌شود تا ترخیص کالا طبق قانون خاص بر روی آن انجام شود. در این راه اخذ پروانه گمرکی و هم چنین برگه سبز نیز انجام می‌شود. برای ترخیص کالا نیاز به بررسی ظرفیت گمرک مورد نظر، ارزش و دلاری و به مساوات آن میزان واردات کالا و همینطور حجم کالایی که قرار است وارد شود نیاز است.

  گام اولیه ترخیص کالا

  زمانی که یک شرکت بازرگانی که در خصوص واردات و یا صادرات فعالیت می‌نماید میخواهد یک کالا را از طریق مرزهای هوایی انتقال دهد می‌بایست از گمرک فرودگاه امام خمینی که در تهران قرار دارد اقدام نماید. به این معنی که تمامی تشریفات در خصوص ترخیص کالا در این گمرک صورت می‌پذیرد. کالاهایی که از طریق مرزهای هوایی وارد می‌شوند دارای شرایط و ضوابط خاصی هستند و هرگز نمی‌توان هر کالایی را وارد نمود.
  یکی از موضوعاتی که در خصوص این قوانین می‌توان مثال زد، وزن کالا می‌باشد. نمی‌توان کالایی با وزن بسیار زیاد وارد نمود و در برخی موارد این کالایی که دارای وزن کم و یا مناسب و دارای حجم و فضای بزرگ است نیز از لحاظ گمرک غیر قابل ورود می‌باشد. سیر زمانی مناسبی در خصوص انتقال کالا وجود دارد، به عنوان مثال اگر صاحب کالا اصرار به زمان کوتاه و سریعی برای این انتقال دارد نیز از دید گمرک غیر قابل اعمال است. ناگفته نماید در این بین تبصره‌هایی نیز وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد کالاهای بسیار بزرگ را انتقال دهید و این موضوع بسیار هزینه بر می‌باشد.

  آشنایی با گمرک فرودگاه امام خمینی

  گمرک امام خمینی بزرگ‌ترین و البته مهم‌ترین گمرکی است که اقدام به ترخیص کالاهایی می‌نماید که به صورت هوایی وارد شده‌اند. فاصله فیزیکی گمرک امام خمینی به اتوبان‌های ترانزیتی بسیار نزدیک است و البته این گمرک دارای فعالیت ۲۴ ساعته می‌باشد. به طور کلی امور گمرکی که در این گمرک صورت می‌پذیرد از قبیل واردات قطعی که خود در دو لاین انجام می‌شود، و واردات موقت که نیازمند به رعایت قوانین کالاهای موقت می‌باشد، صادرات قطعی و هم چنین خروج موقت می‌باشد.
  سایر امور از قبیل پست سریع و یا ترانزیت از دسته فعالیت‌های این گمرک می‌باشد. یکی از موضوعات بسیار مهم در گمرک فرودگاه امام خمینی ترخیص کاران متخصص می‌باشند که به تمامی امورات گمرکی تسلط کافی داشته و هم چنین دارای مسئولیت بسیار گسترده در خصوص ارائه بهترین خدمات بازرگانی هستند. تمامی فعالیت‌ها در این گمرک به صورت روزانه و البته هر روز انجام می‌شود.

  گام اول در ترخیص کالا

  اولین گام جمع آوری کالا و هم چنین بارگیری می‌باشد، کالاهایی که قرار است وارد شود معمولاً ظرف دو روز کاری جمع آوری می‌شود. این جمع آوری خود دارای قانون‌های مختلفی است که می‌بایست رعایت شود. در نهایت کالای مورد نظر به خطوط هوایی تحویل داده می‌شود دقت نمایید که در هنگام تحویل کالا می‌بایست تمامی بازدیدهای لازم بر روی آن انجام شود. میزان و حجم کالا در این مرحله اهمیت ویژه‌ای دارد. این موضوع بر اساس قانون‌های مشخصی بررسی می‌شود و البته به بهترین شکل ممکن از قانونی بودن محموله ارسالی نیز اطمینان حاصل می‌شود.

  گام دوم ترخیص کالا و انواع خطوط هوایی

  کالاهایی که در مرحله اول بسته‌بندی شدند به طور دقیق بر اساس درخواست مشتری به محل بارگیری مناسب رفته و بر طبق زمان‌بندی بسیار دقیق با خطوط هوایی تنظیم می‌شوند. خطوط هوایی ایرانی عموماً به صورت یک‌روزه اقدام به فعالیت نموده و خطوط غیر ایرانی نیاز به دو روز زمان برای تحویل کالا به فرودگاه امام در تهران دارند. از خطوط هوایی مشهور ایرانی می‌توان به ایران ایر و یا ماهان و بسیاری از خطوط دیگر اشاره نمود.

  گام سوم در ترخیص کالا

  ردگیری از مسائل مهم در ترخیص کالا می‌باشد که به نام تراکینگ نیز مشهور است. در این روش همکارانی که در دفتر ایران مشغول هستند دارای همکاری شبانه‌روزی با شما می‌باشند. زمان بارگیری، زمان پرواز و هم چنین زمان دقیق وصل شدن به فرودگاه‌های واسطه و در نهایت زمان دقیق وصل شدن به فرودگاه امام خمینی از طریق این تیم‌ها به مشتری اعلام می‌گردد. در همین بین نوبت به دریافت قبض انبار می‌رسد. به طور کلی قبض انبار توسط خطوط هوایی ایران صادر می‌شود، پس از اینکه کالا در فرودگاه امام خمینی دریافت شد قبضی به نماینده شرکت مذکور داده می‌شود و البته این عمل دو الی سه روز زمان نیاز دارد. در این لحظه عملیات ترخیص کالا آغاز خواهد شد.

  گام مهم در ترخیص کالا

  ثبت سفارش از گام‌های بسیار مهم در ترخیص کالا می‌باشد، مقررات اخیر نشان می‌دهد که مرحله ثبت سفارش در گام آخر انجام می‌شود. این قانون در ابتدا قبل از ورود کالا بوده است.
  روال کار به این صورت است که شماره قبض انبار در سامانه‌های وزارت ثبت می‌شود. کارشناسان به محض دریافت قبض انبار اقدام به سفارش ثبت کالا می‌نمایند. این کار در زمانی بسیار کم صورت می‌پذیرد. مدت زمانی که نیاز است تا سفارش ثبت شده توسط کارشناسان وزارت بازرگانی تأیید شود اغلب یک روز می‌باشد. پس از تأیید شدن ثبت سفارش، کدی که به نام کد اظهار کالا خطاب می‌شود به گمرک اعلام شده و گاهی این موضوع سبب می‌شود که یک روز کامل زمان نیاز باشد. در مجموع زمانی گه برای ثبت سفارش نیاز است یک الی دو روز کاری می‌باشد.

  ترخیص کالا از گمرک

  گام آخر در ترخیص کالا

  در این گام می‌بایست به سالن گمرک مراجعه نمود. کارشناسان در این لاین برای پر نمودن اظهارنامه برای کالاهایی که توسط سیستم تأیید شده‌اند فراهم می‌باشند. ارزیابی کالا نیز در این گام از ترخیص کالا دیده می‌شود. در این مرحله می‌بایست از صحت اطلاعات مطمئن شد. بررسی اسناد و نتیجه نیز در این مرحله انجام می‌شود. به طور کلی سند مورد نیاز برای روال قبض انبار، بارنامه و پکینگ لیست می‌باشد. گواهی مبدأ نیز از مدارک مهم در روال ترخیص کالا می‌باشد.
  گاه پیش می‌آید که کالا نیاز به دریافت گواهی استاندارد دارد، و یا می‌بایست فیش‌های پرداخت هزینه مورد بررسی قرار بگیرد، در این قسمت می‌بایست به سراغ پرینت این محصولات بروید.
  در مرحله آخر نیز پس از پروانه شدن کالا می‌بایست از وسایل نقلیه مناسب برای حمل کالا استفاده نمود. بارگیری کالا و مراحل ترخیص کالا در این قسمت تکمیل می‌شود. موضوع مهم در خصوص درب خروج این است که این درب خود یک گمرک کوچک است در این مرحله تمامی موارد به دقت از ابتدا تا انتها مورد تکرار قرار گرفته و در نهایت پس از تأیید ترخیص کالا به اتمام می‌رسد.

  ترخیص کالا مرجوعی

  در چنین حالتی می‌بایست صاحب کالا و یا ترخیص بار پس از انجام تمامی تشریفات کالا متعهد شود که در زمانی مشخص که معمولاً توسط رییس گمرکات اعلام شده است کالا از گمرک خارج شود. این زمان در شرایط خاصی قابل تغییر می‌باشد و این موضوع خود نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد. در نظر داشته باشید که یک کالای مرجوعی هرگز به سادگی خارج نخواهد شد و در این راه نیاز به تعهداتی مشخص و مهم است. در خصوص هزینه این کالا این طور بررسی شده است که تمامی هزینه‌ها برای خدمات گمرکی دریافت می‌شود و البته این موضوع به صورت حتمی است.
  در این بین مبلغی نیز به عنوان ضمانت‌نامه از صاحب کالا دریافت می‌شود. این مبلغ در طول حمل کالا از قسمت گمرک داخلی تا گمرگ مرزی در گرو می‌ماند. مأموران گمرکی کالا را از مرز به بیرون خارج نموده و در نهایت پس از انجام تمامی مراحل اداری و البته تأیید زمان و تاریخ مبلغ در گرو ضمانت آزاد خواهد شد. دقت نمایید که مراحل ترخیص کالا مرجوعی نیازمند به بروکراسی‌های بسیار ویژه اداری دارد و این موضوع خود نیاز به تیم‌های متخصص دارد.

  مشاورین بازرگانی در ترخیص کالا

  زمان تعیین شده برای رسیدن یک محموله از زمان بارگیری کالا در یک کشور مبدأ تا زمان رسیدن کالا به این گمرک کم و مناسب بوده و بسیار کمتر از روش‌های دیگر حمل و نقل می‌باشد. در صورتی که مدارک شما منطبق با قوانین گمرک باشد زمان ترخیص کالا بسیار کمتر می‌شود و این فرآیند به طور کلی هرگز زمانبر نخواهد بود.
  شرکت‌هایی که در خصوص ورود و صادرات کالا هستند می‌توانند از تیم‌های مشاوره ما کمک گرفته و از بهترین مشاوره بازرگانی استفاده نمایند، اطلاعات به روز و کاملاً صادقانه سبب می‌شود که با دید بهتری اقدام به ترخیص کالا نمایید. گاه دیده می‌شود که گرفتن برگه سبز گمرکی زمانبر بوده و یا دچار مشکل می‌شود این موضوع به دلیل عدم اطلاعات کافی شما بوده و سبب می‌شود که زمان زیادی را در این بخش سپری نمایید. شایان ذکر است که وجود هر گونه خطا و اشتباهی روند ترخیص کالا را بسیار کند نموده و گاه با هزینه‌های بسیار بیشتری همراه می‌باشد که در صورت اطلاع درست می‌توان از این هزینه‌ها کم نمود.

  ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

  بدون نظر

  

  0 دیدگاه ، دیدگاه خود را بیان کنید

 • درباره ما

  شرکت پارساترخيص سپهر ما با داشتن سیستم های تعریف گردیده مفتخر است به اطلاع برساند با پشت سر گذاردن 11 سال تجربه موفقیت آمیز و با بهره گیری از 7 سال تجربه عملی در امور بازاریابی، واردات، صادرات،ترخيص کالاو انجام کلیه تشریفات گمرکی، آمادگی خود را جهت ارائه خدمات به کارخانه ها، تولیدکنندگان، صنعتگران، فروشندگان و نمایندگی های محترم سایر شرکت ها و اشخاص حقیقی اعلام می دارد.
  هدف ما همکاری با شما در جهت توسعه و شکوفایی هرچه بیشتر چرخه صنعت و اقتصاد کشور عزیزمان ایران است به این امید در جهت تامین نظرات و حفظ منافع همه جانبه شما آمادگی خود را جهت آغاز فعالیت مشترک اعلام می داریم. • خدمات ما

 • ما را در اینستاگرام دنبال کنید …

 • تلگرام

 • لینک های مرتبط

 • 140+ مشتریان همیشگی ما: